13ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ

Αρχική Το σχολείο μας Οι καθηγητές Οι μαθητές Προγράμματα Η Πάτρα μας Συνδέσεις Επικοινωνία

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2005-2006

25η Μαρτίου:

Στο σχολείο μας γιορτάσαμε την Ιστορική Επέτειο με παραδοσιακούς χορούς και με θεατρική παράσταση. Συγχαρητήρια στους μαθητές που έλαβαν μέρος και στους υπεύθυνους καθηγητές Χαϊδοπούλου Νίκη και Δημόπουλο Βασίλη (φιλολόγους).

Παρέλαση:

Και αυτή τη χρονιά είχαμε μια ξεχωριστή παρουσία στη παρέλαση της 25ης Μαρτίου. Οι ωραιότατες παραδοσιακές φορεσιές και ο πρωτότυπος σχηματισμός των μαθητών άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και επαινέθηκε από τις τοπικές εφημερίδες. Συγχαρητήρια στους καθηγητές φυσικής αγωγής Μανουσάκη Μαρία και Πατέντα Στέφανο.

Πενθήμερη Εκδρομή Γ' Λυκείου στη Κέρκυρα:

Η εκδρομή της Γ' Λυκείου στη Κέρκυρα, στις 27 Μαρτίου, είχε μεγάλη επιτυχία. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους ιστορικούς τόπους και τα αξιοθέατα του νησιού. Ελπίζουμε να μείνουν σε όλους ευχάριστες αναμνήσεις, που θα τους συνοδεύουν για πολλά χρόνια και θα τους θυμίζουν τη μαθητική τους ζωή. Συνόδεψαν οι καθηγητές: Μανουσάκη Μαρία, Αποστολοπούλου Αγγελική, Τσότρα Μαρία και Ευαγγελόπουλος Νίκος. Ευχόμαστε στους μαθητές και μαθήτριες να έχουν καλή επιτυχία στις Πανελλήνιες Εξετάσεις!!!

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2004-2005

Η φετινή χρονιά άρχισε. Καλή πρόοδο και καλή επιτυχία στους μαθητές και των τριών  τάξεων!!!

28η Οκτωβρίου:

Και αυτή τη χρονιά η σχολική γιορτή μας είχε μεγάλη επιτυχία. Τα παιδιά που συμμετείχαν έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές κατάφεραν να μας μεταδώσουν το νόημα της επετείου. Συγχαρητήρια !!!

17η Νοεμβρίου:

Συγκίνηση και φόρος τιμής στους νεκρούς του Πολυτεχνείου. Τα αποσπάσματα των κειμένων μας θύμισαν τις μέρες εκείνες. Τα παιδιά τραγούδησαν τα τραγούδια που σημάδεψαν τις μέρες του Πολυτεχνείου. Πολύ καλή δουλειά από τους μαθητές και τις υπεύθυνες καθηγήτριες. Ήταν μια σεμνή γιορτή που άγγιξε όλους μας.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2003-2004

ΙΟΥΛΙΟΣ 2004

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ

Οι Μαθητές της Γ' Λυκείου ετοίμασαν μια γιορτή αποχαιρετισμού της σχολικής ζωής τους.  Παρόλη την ταλαιπωρία των Πανελληνίων εξετάσεων, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους γι' αυτήν την εκδήλωση, κάνοντας και ξανακάνοντας πρόβες. Συγχαρητήρια!!!

Μπράβο και  στους καθηγητές: Μπασακάκη Ντίνα, Χαϊδοπούλου Νίκη και Μπατέλη Χρήστο, που δούλεψαν μαζί τους και αφιέρωσαν όλο τον ελεύθερο (και όχι μόνο) χρόνο τους για να οργανώσουν και να υλοποιήσουν αυτή την γιορτή.

Τη φρεσκάδα, τη ζωντάνια και το ταλέντο των παιδιών μας θα απολαύσουμε όλοι μας, την Παρασκευή 2η Ιουλίου 2004 στις 9:00 το βράδυ στο σχολείο μας.

Σας περιμένουμε!!

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 2004.

Στο σχολείο μας έγινε με επιτυχία η γιορτή για την 25η Μαρτίου.

Η γιορτή άρχισε με την έπαρση της σημαίας. Στη συνέχεια, οι μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν διασκευή του θεατρικού έργου " Το τίμημα της λευτεριάς " του Γ. Θεοτοκά. Την επιμέλεια και καθοδήγηση είχαν οι καθηγητές Μπασακάκη Ντίνα (χημικός) και Δημόπουλος Βασίλης (φιλόλογος). Επίσης  μαθήτριες της Γ' Λυκείου χόρεψαν παραδοσιακούς δημοτικούς χορούς. Η γιορτή τελείωσε με τον Εθνικό Ύμνο.

Παρέλαση.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας έλαβαν μέρος στη παρέλαση της 25ης Μαρτίου στη Πάτρα. Ξεχώρισαν με την παραδοσιακή τους παρουσία, φορώντας ωραιότατες στολές με αρμονικά ταιριασμένα χρώματα. Την προετοιμασία και την συνοδεία των μαθητών ανάλαβε η υποδιευθύντρια του σχολείου, Μανουσάκη Μαρία (φυσικής αγωγής).

ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ

Στις 28 Μαρτίου η Γ' Λυκείου του σχολείου μας αναχώρησε για την Κρήτη. Με αφετηρία την Χερσόνησο, επισκέφθηκαν το Ηράκλειο, τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού, το αρχαιολογικό μουσείο στο Ηράκλειο, τους τάφους των Βενιζέλων, τον γραφικό Αγ. Νικόλαο, και τα Χανιά. Συνόδευσαν οι καθηγητές: Χαραμιδοπούλου Μιμίκα (φιλόλογος), Ζαπάντη Νίκη (φιλόλογος) και Ζαχαροπούλου Μαρία (φιλόλογος).

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Την 22 Απριλίου 2004 αντιπροσωπία μαθητών όλων των τμημάτων του σχολείου μας, επισκέφθηκε την έκθεση για την ένωση των Επτανήσων με την Ελλάδα, που πραγματοποιείται στην Βουλή των Ελλήνων στην αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου. Επίσης έγινε περιήγηση σε άλλους χώρους της βουλής, το κοινοβούλιο, και το εντευκτήριο.

Επιστροφή στην αρχική σελίδα