13ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ

Αρχική Το σχολείο μας Οι καθηγητές Οι μαθητές Δραστηριότητες Η Πάτρα μας Συνδέσεις Επικοινωνία

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

COMENIUS (Πρόγραμμα Δια βίου μάθηση)

"Escape Educational Sporting Challenge"

Σχολικό έτος 2008 - 2009

Το σχολείο μας στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius Πολυμερείς σχολικές συμπράξεις, συνεργάζεται με το αθλητικό σχολείο «Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových» στην Οστράβα της Τσεχίας και με το «Gimnazjum nr 2 im. św. Jadwigi Królowej Polski» στο  Ρίμπνικ της Πολωνίας. Οι μαθητές μας με τη μέθοδο της ανταλλαγής (φιλοξενήθηκαν από τους εκεί  μαθητές) επισκέφθηκαν τα δύο σχολεία και τα αξιοθέατα και ιστορικά μνημεία των πόλεων. Οι ξένοι μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές τους, επισκέφθηκαν το σχολείο μας από τις 20 έως 25 Μαρτίου 2009, ξεναγήθηκαν στους αρχαιολογικούς χώρους της Αρχαίας Ολυμπίας, των Δελφών και της Ακρόπολης στην Αθήνα. Την Κυριακή 22 Μαρτίου 2009 έλαβαν μέρος μαζί με τους μαθητές του σχολείου μας σε αγώνα δρόμου στο ανατολικό διαμέρισμα, που οργάνωσε ο Οργανισμός Νεολαίας και Άθλησης του Δήμου Πατρέων. Στο σχολείο μας στις 24 Μαρτίου έγινε παρουσίαση των εργασιών που εκπονήθηκαν από τους μαθητές μας, και απονομή των αναμνηστικών συμμετοχής στον αγώνα δρόμου. Στο πρόγραμμα  συμμετείχαν από το σχολείο μας συνολικά 19 μαθητές  και 4 καθηγητές. Η διάρκεια του προγράμματος είναι 2 χρόνια.