13ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ

Αρχική Οι καθηγητές Οι μαθητές Δραστηριότητες Προγράμματα Η Πάτρα μας Συνδέσεις Επικοινωνία

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Ιστορικά στοιχεία

Το σχολείο μας βρίσκεται στη Πάτρα στο κέντρο της πόλεως και στο οικοδομικό τετράγωνο που περικλείεται από τις οδούς Κορίνθου -Αράτου -Κανακάρη και Κολοκοτρώνη.

Στο παλαιό κτίριο που προϋπήρξε του σημερινού λειτουργούσε Δημοτικό σχολείο και Γυμνάσιο Θηλέων (Γαλλικό Καθολικό Τάγμα Καλογραιών). Η λειτουργία του σχολείου αυτού συνεχίστηκε και μετά τον πόλεμο του 1940.

Το 1964 ιδρύθηκε το Πανεπιστήμιο Πατρών και το κτίριο για σειρά ετών στέγασε τα πρώτα τμήματα του Πανεπιστημίου μέχρι το 1984. Αργότερα όταν το Πανεπιστήμιο μεταφέρθηκε (σταδιακά) στο χώρο του Ρίου, έμεινε γνωστό ως "Παράρτημα" και έγινε τόπος συγκέντρωσης της πόλης την περίοδο της δικτατορίας. Στις 17 Νοέμβρη 1973 η καρδιά της Ελλάδας χτυπούσε στο Πολυτεχνείο της Αθήνας αλλά και αλλού. Οι κινητοποιήσεις που έλαβαν ταυτόχρονα χώρα και στη Πάτρα, είχαν κεντρικό άξονα την κατάληψη του Παραρτήματος. Οι Πατρινοί στέλνουν μηνύματα ηθικής και έμπρακτης συμπαράστασης, ενώ το πλήθος που συγκεντρώνεται έξω από το Παράρτημα εμποδίζει την κυκλοφορία. Στο Αμφιθέατρο του Παραρτήματος διοργανώνονται μουσικές εκδηλώσεις και θεατρικές  παραστάσεις. Ακόμη και σήμερα ο χώρος αυτός είναι η αφετηρία διαφόρων εκδηλώσεων κοινωνικού - πολιτικού περιεχομένου. Κάθε χρόνο καταλαμβάνεται συμβολικά από τους φοιτητικούς συλλόγους, τιμώντας όλους εκείνους που έλαβαν μέρος στην αντιδιδακτορική εξέγερση της εποχής εκείνης.

Το 1984 ιδρύθηκε στη χώρα μας ο σχολικός τύπος του Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, στη προσπάθεια για ουσιαστική αλλαγή στο επίπεδο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Έτσι, τον Σεπτέμβριο του 1984, το Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο Πάτρας στεγάστηκε στο Παράρτημα του Πανεπιστημίου. Τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του είχε 10 τμήματα στη Α' Λυκείου με 300 μαθητές.

Το 1998 καταργήθηκε ο θεσμός του Πολυκλαδικού Λυκείου και το σχολείο μας έγινε το 13ο Ενιαίο Λύκειο Πάτρας. Επίσης μετά από σχετική απόφαση του ΥΠΕΠΘ δόθηκε στο σχολείο η προσωνυμία "Κωστής Παλαμάς" προς τιμή του μεγάλου ποιητή, το σπίτι του οποίου βρίσκεται επί της οδού Κορίνθου, μόλις λίγα μέτρα μακριά από το σχολικό κτίριο.

Από το σχολείο μας αποφοίτησαν πολλά άτομα που έχουν διαπρέψει στο χώρο της επιστήμης, του αθλητισμού και των τεχνών. Οι διευθυντές που υπηρέτησαν στο σχολείο αυτό, από το 1984 και μετά, ήσαν οι: Σπύρος Μυλωνάς, Άγγελος Κωνσταντόπουλος και Αθανάσιος Σπέντζας.

Τη  σημερινή διοίκηση του σχολείου απαρτίζουν οι: Μαρία Μανουσάκη Διευθύντρια, Αλέκος Αθανασούλιας Υποδιευθυντής, Αθανάσιος Παρασκευάς Γραμματέας. Οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο 13ο ΓΕΛ Πάτρας ανέρχονται στους 40.

Το σχολείο διαθέτει οργανωμένη βιβλιοθήκη με υπεύθυνη τη Σεβαστή Σημαντήρη, και γραφείο ΣΕΠ με υπεύθυνο τον Σταύρο Φραγκάκη.